Turan Dursun


1934 - 4 Eylül 1990

Turan Dursun, 1934 yılında, Sivas’ın Şarkışla ilçesinin Gümüştepe köyünde doğdu. İmam olan babası, onu ilkokula göndermedi. Daha o doğmadan, “Basra’da ve Kufe’de bile görülmeyecek bir alim” yapma sevdasındaydı Turan Dursun’u. Çocukluk hayatı şeyhlerin ve din hocalarının yanlarında çeşitli tekke ve dergâhlarda geçti. O yıllarda Turan Dursun’un en büyük amacı babasının belirlediği bu amaca hızla ulaşmaktı. Birkaç yılda öğrenilecek dersleri bir-iki ayda öğreniyordu. Sırf İslam bilgileri çok iyi olan Kürt hocalardan ders alabilmek için üç-dört ayda çok iyi denilebilecek ölçüde Kürtçe öğrendi. “Sarf” ve “Nahv” denilen Arapça grameri çocuk yaşta öğrendi, hem 11. ve 12. yüzyıl Arapçasını hem de 7. ve 8. yüzyıl Arapçasını biliyordu. On yedi yaşına geldiğinde İcazeti almış ve Kazvini'yi okumuştu.

Diyanette müftü olabilmek için ilkokulu dışarıdan bitirdi. İlk olarak köy imamlığı yaptı. İstanbul Çarşamba’da Üçbaş ve İsmailağa medreselerinde hocalık, 1958-1965 yılları arasında da Tekirdağ, Gemerek, Türkili, Altındağ ve Sivas’ta müftülük yaptı. Atatürkçü ve şeriatın katı kurallarına ters davranışları nedeniyle İslamcı çevrelerde yadırgandı. Müftülükleri sırasında bu nedenlerle sürgünleri oldu. 60’lı yıllarda aydın müftü olarak kamuoyunda yankılar getirdi. Kendi deyişiyle İslam’a olan inancını yitirdikten sonra 1965 yılında müftülüğü bıraktı. Turan Dursun, Diyanet’teki görevinden ayrıldıktan sonra 1966 yılında TRT’de dini içerikli programlarda görev aldı. On yıl bu görevine devam ettikten sonra yine TRT’de prodüktör olarak “Başlangıcından Bu Yana İnsanlık”, “Vergi Programı”, “Akşama Doğru” gibi programlar yaptı.

TRT’den emekli olduktan sonra “Kur’an Ansiklopedisi”ni 1987 yılında bitirdi. 1989 yılında haftalık “2000’e Doğru” dergisinde yazmaya başladı.

424 sayılı kararname ile süresiz kapatılan “2000’e Doğru” dergisinden sonra yayımlanmaya başlayan “Yüzyıl” ile “Emeğin Bayrağı” dergilerinde yazdığı şeriat karşıtı ve İslam dini ile ilgili yazılarıyla tanınan Turan Dursun, 4 Eylül 1990 günü evinin yakınlarında uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü. Saldırganlar, Dursun’a 7 el ateş ederek kaçtılar.

 
Özgeçmiş

Haberler

Roboski'ye sorgulamaya gidiyoruz.

10.5.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Öldürülüşünün 16. Yılında Metin Göktepe'ye Ablası Meryem Göktepe Türkmen'den Mektup

10.4.2012

Devamı için Tıklayın >>>

19 Ocak 2012'de Hrant Dink'in Öldürülüşünün 5. Yılı Anması'nda Taksim'deyiz.

17.1.2012

Devamı için Tıklayın >>>