Orhan Yavuz


1941 - 15 Haziran 1977

Doç. Dr. Orhan Yavuz 1941 yılında Sarıkamış-Yeniköy’de doğdu. Yeniköy İlkokulu’nu bitirdikten sonra öğretmen okulu sınavını kazanarak Cılavuz Öğretmen Okulu’na başladı. Üçüncü sınıf öğrencisiyken babasını bir kazada kaybetti. O sıralarda daha on beş yaşında bir çocuk olan Orhan Yavuz ailenin reisi, kardeşlerinin hem ağabeyi hem de babası olmuştu.

Orhan Yavuz, okulun tatil olduğu yaz aylarında ailenin geçimini sağlamak için tarlada, çayırda çalışan, kışın ise okul birinciliğini hedefleyen çok zeki ve çalışkan bir öğrenci idi. Bu yoğun çalışma temposu sonucu okul birincisi değil ama okul ikincisi olmuştu ve isterse Ankara Yüksek Öğretmen Okulu’na devam edebilecekti. Büyük bir sevinçle Yüksek Öğretmen Okulu Kimya Bölümü’ne kaydoldu. Okulu bitirince bir dönem Erzurum Lisesi’nde kimya öğretmenliği yaptı. Aynı yıl Atatürk Üniversitesi’nin açtığı sınavı kazanıp Atatürk Üniversitesi Kimya Bölümü’nde asistan oldu.

Erzurum Atatürk Üniversitesi öğretim görevlisi Doç Dr. Orhan Yavuz, 15 Haziran 1977 sabahı komşusu ve arkadaşı olan araştırma görevlisi Halil Çivi ile okula giderken bıçaklanarak öldürüldü.

 
Özgeçmiş

Haberler

Roboski'ye sorgulamaya gidiyoruz.

10.5.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Öldürülüşünün 16. Yılında Metin Göktepe'ye Ablası Meryem Göktepe Türkmen'den Mektup

10.4.2012

Devamı için Tıklayın >>>

19 Ocak 2012'de Hrant Dink'in Öldürülüşünün 5. Yılı Anması'nda Taksim'deyiz.

17.1.2012

Devamı için Tıklayın >>>