Yasemin Cebenoyan

Arkeolog
29 Aralık 1957 - 30 Aralık 1994

Yasemin Cebenoyan, 29 Aralık 1957’de Ankara’da doğdu. İlk ve ortaokul öğrenimini ailesiyle birlikte geldiği İstanbul’da tamamladı. Marmara Üniversitesi’nde Fransız Dili ve Edebiyatı okudu. 1984 yılında okulu bitirdi ve bu üniversitede Fransız Dili ve Resim-İş Eğitimi bölümlerinde Fransızca öğretmenliği yaptı. Sonra, içindeki arkeoloji ve sanat sevgisi onu İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı’na götürdü. 1987’de artık klasik arkeoloji bölümü mezunuydu. Mesleğini daha iyi yapabilmek, bir dil daha öğrenmek için ABD’ye gitti. New York’ta Columbia ve New York üniversitelerinde İngilizce eğitimi gördü. Eğitime devam etmek tutkusuyla 1989’da İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadi Enstitüsü, Turizm İşletmeciliği Eğitim Bölümü’nde lisansüstü öğrenimini tamamladı. Sonra TURSAB Turist Rehberliği kursunu bitirdi. Fransızca-İngilizce turist rehberliği yapmaya başladı. Efes’te Artemis Mabedi kazılarında, Selçuk Efes Müzesi’nde ve Bodrum’da Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde uzun yıllar çalıştı.

Yasemin Cebenoyan, son doğum gününü 29 Aralık gecesi ailesiyle birlikte kutladı. O gün yurt içinden, yurt dışından kucak dolusu telgraflar, kartlar, mektuplar, hediyeler geliyor, telefonlar ardı ardına çalıyor, Yasemin, doğum gününü kutlamak için arayan arkadaşlarına mutlulukla teşekkür ediyordu.

Yasemin, 30 Aralık günü erken uyanmış, kahvesini yudumlarken annesine, hiç adeti değilken “Arayan olursa yokum” diyordu. Ardından, arayan bir arkadaşıyla görüşmek istemiyor, arkadaşı yeniden arayınca annesi, bu kez yalan söyleyemiyordu. Arkadaşı doğum gününü kutlamak için ısrarla otelin kafesine çağırıyordu onu. O dernekte görüşmeyi öneriyor, arkadaşının ısrarı üzerine kafede buluşmayı kabul ediyordu.

Yasemin, birkaç güne yayılan doğum günü şıklığıyla önce Fes Turizm’e uğradı, arkadaşlarının yeni yılını kutladı. Sonra da Sultan Turizm’de yine dostlarıyla birlikte çay içip sohbet etti. Söz verdiği saatte The Marmara’nın kafesine gidip bir masaya oturdu. Ancak, daha arkadaşı gelmeden bomba patladı.

 
Özgeçmiş

Haberler

Roboski'ye sorgulamaya gidiyoruz.

10.5.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Öldürülüşünün 16. Yılında Metin Göktepe'ye Ablası Meryem Göktepe Türkmen'den Mektup

10.4.2012

Devamı için Tıklayın >>>

19 Ocak 2012'de Hrant Dink'in Öldürülüşünün 5. Yılı Anması'nda Taksim'deyiz.

17.1.2012

Devamı için Tıklayın >>>