Hasan Ocak


13 Nisan 1965 - 21 Mart 1995

Hasan Ocak, 13 Nisan 1965’te Tunceli Merkeze bağlı Çukur köyünde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Elazığ’da tamamladıktan sonra Dicle Üniversitesi Siirt Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü bitirdi.

1986’da atamasını beklerken ağabeylerinin yanına İstanbul’a geldi. Beyazıt’ta üniversite yanında bir fotokopi dükkânı açtılar. Ağabeyleri farklı işlerde çalıştıkları için dükkâna Hasan bakıyordu. Henüz dükkânı açalı birkaç ay olmuştu ki, akşam eve giderken üst aramasında çantasında yasaklanmış bir kitap bulundu ve gözaltına alındı. Darbe sonrası neredeyse tüm kitaplar yasaktı oysa! Ailesi 15 gün Hasan’dan haber alamadı. Tüm başvuruları sonuçsuz kaldı. 20 günün sonunda Hasan, Sağmalcılar Cezaevi'ndeydi. İlk mahkemesi 3 ay sonra görüldü ve serbest kaldı.

1987 yılında Ağrı’ya ataması yapıldı. O yıl ailece Elazığ’dan İstanbul’a taşınmışlardı. Gitmedi Ağrı’ya, amcasına ait iş hanını çalıştırmaya başladı.

Avcılar’da Küçükçekmece Gölü’nün kenarındaydı evleri. Hafta sonları göle karşı oturur ailece türküler söylerlerdi.

Hasan, sosyalistti… Sınırsız, sömürüsüz, sınıfsız bir dünya istiyordu.

Hasan alevi kökenliydi. Ama insanları birleştiren şeyin sevgi olduğuna inanırdı.

12 Mart 1995’de Gazi Mahallesi’nde yaşanan olaylar sırasında oradaydı, onbinlerce insan gibi…


HASAN’IN KAÇIRILMASI VE BULUNMASI

21 Mart 1995’de annesini aradı. Kardeşinin doğum günüydü. Balık alacağını ve yemek yapmamasını söyledi annesine. İşten erken çıktı evine gitmek için. Ama Hasan bir daha evine gidemedi. Hasan’ı bir daha gören olmadı.

Ailesi önce hastanelere, karakollara baktı. O isimde kimse yoktu. Vatan Caddesi’nde bulunan Emniyet Müdürlüğü, “Burada öyle biri yok” dedi. Ama gözaltında olanlar, gözaltı listelerinde Hasan’ın ismini görmüşlerdi. İşkenceye götürülenler, Hasan’ı işkenceden çıkarılırken görmüşlerdi. Hasan yerde sürüklenerek bir odadan çıkarılıyordu…

Ailesi ve arkadaşları şehrin her sokağına Hasan’ın fotoğraflarını asarak aradılar Hasan’ı. Meclise gitti annesi. Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin kapılarında bekledi. Dönemin DGM Başkanı Nusret Demiral’a “Ben oğlumu arıyorum, bana oğlumu bulun” dedi. Mahkeme düzenini bozduğu gerekçesiyle 1 ay hapis cezası verildi annesine. Birkaç hafta sonra aynı DGM Başkanı ölen köpeğinin ardından şiirler yazarak, TV ekranlarında köpeğini anlattı. Oysa bir annenin gözyaşlarına bile tahammülü yoktu. Ailesi, Hasan’a ulaşmak için kimi zaman da bedenlerini açlığa yatırdı. AMA HASAN’DAN HABER YOKTU…

17 Mayıs 1995’te Hasan’ın cansız bedenine ulaştı ailesi. Her yerde Hasan aranırken, Hasan 26 Mart 1995’te, yani gözaltına alındıktan 5 gün sonra öldürülerek Beykoz Buzhane Köyü Dedeler Mevkii’nde bir ormanlık alana atılıyor. Kiraz sökmeye giden köylüler buluyor Hasan’ın cansız bedenini ve jandarmaya haber veriyorlar. Bulunduğunda henüz 2 saat olmuş gözlerini kapayalı. Üzerinde kimliği, ayakkabı bağcıkları, saati ve kemeri yokmuş. Jandarma Beykoz Adliyesi Morgu’na götürüyor. Parmak izi alınıp, karşılaştırma yapılması için Gayrettepe’ye gönderiliyor, ancak Emniyet saklıyor parmak izinin Hasan’a ait olduğunu. 6 gün burada bekletildikten sonra Adli Tıp Merkezi’ne gönderiliyor.

Ölüm nedeni tel veya iple boğulma olsa da, Hasan’ın vücudunun her yerinde elektrik yanıkları, morartılar, sigara yanıkları, yüzünün bıçak ya da jilet gibi bir aletle kesilerek parçalandığını tespit ediyor adli tıp doktorları.

Hasan’ın bulunduğu gün ve onu takip eden hafta, yani 17–31 Mayıs Türkiye’de ve dünyada Gözaltında Kayıplarla Mücadele Haftası ilan edildi.

Ailenin açtığı tüm davalar takipsizlikle sonuçlandı. Bulunduğunda üzerindeki giysiler dahi ailesine verilmedi.

Aile, davasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme, Hasan Ocak'ın ölüm koşullarının belirlenmesi için yeterli ve etkin soruşturma yürütülmediğine karar verdi.

 
Özgeçmiş

Haberler

Roboski'ye sorgulamaya gidiyoruz.

10.5.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Öldürülüşünün 16. Yılında Metin Göktepe'ye Ablası Meryem Göktepe Türkmen'den Mektup

10.4.2012

Devamı için Tıklayın >>>

19 Ocak 2012'de Hrant Dink'in Öldürülüşünün 5. Yılı Anması'nda Taksim'deyiz.

17.1.2012

Devamı için Tıklayın >>>