Hrant Dink


15 Eylül 1954 - 19 Ocak 2007

Hrant Dink 15 Eylül 1954’te Malatya’da dünyaya geldi. Beş yaşında ailesiyle birlikte geldiği İstanbul’da anne ve babasının ayrılması üzerine iki erkek kardeşi ile birlikte Gedikpaşa’daki Ermeni Protestan Kilisesi’nin çocuk yuvasında yatılı olarak yaşamaya başladı. Üç kardeş ilköğretimini bu kiliseye bağlı İncirdibi İlkokulu’nda sürdürürken, yazları da okulun Tuzla’daki kampında barındılar. Hrant Dink ortaokulu Bezciyan, liseyi ise Üsküdar’daki Surp Haç Tıbrevank Yatılı Okulu'nda okudu, Şişli Lisesi'nden mezun oldu.

Dink, Türkiye’de gelişmekte olan sol siyasetten etkilendi. O dönem yasadışı olan Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist çizgisinde siyaset yapmaya başladı. Yakalandığı durumda örgüt ile Ermeni cemaati ilişkilendirilmesin diye ismini mahkeme kanalı ile Fırat olarak değiştirdi. İstanbul Fen Fakültesi’nde Zooloji ve ardından da Felsefe eğitimi aldı. Türkiye’deki sol siyaset içerisindeki aktif mücadelesini terk etti. Yetimhanede birlikte büyüdükleri Rakel Yağbasan ile evlenen Hrant Dink’in üç çocuğu oldu.

Kardeşleriyle birlikte açtıkları yayınevi, kırtasiye işini sürdürürken eşi Rakel’le birlikte, kendileri gibi Anadolu’dan gelen kimsesiz ve yoksul çocukların yetiştiği Tuzla Ermeni Çocuk Kampı’nı yönetmeye başladı. Açılışından 21 yıl sonra kampa devlet el koydu. Yazı hayatına kitap eleştirileri ile başlayan Dink adını, basında çıkan yalan haberlere gönderdiği düzeltmeler ile duyurmaya başladı. Patrikhane’ye, “Ermeni toplumu çok kapalı yaşıyor, kendimizi iyi anlatırsak önyargılar kırılır” diyerek bu amaçla Türkçe bir gazete çıkarmayı önerdi. Adını iki dilde ortak olan ve “sabanın toprakta açtığı, içine tohumun konulduğu ve bereketin fışkırdığı yer” anlamına gelen Agos deyişinden alan gazetenin ilk sayısı 5 Nisan 1996 tarihinde yayımlandı. Dink, Agos gazetesinin kuruculuğunu, yayın yönetmenliğini ve başyazarlığını üstlendi.

Hrant Dink, 19 Ocak 2007 günü, Şişli Halaskârgazi caddesindeki Agos gazetesinin önünde, saat 15.00 sularında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Dink’in ensesine iki kurşun isabet etti, olay yerinde 3 adet kovan ve 1 adet mermi bulundu. Görgü tanıkları, saldırganın 18-19 yaşlarında, kot pantolonlu ve beyaz bereli olduğunu, Dink’e arkadan yaklaşarak kafasına ateş ettiğini, kaçarken “Vurdum Ermeni’yi” diye bağırdığını söyledi.

Olay yerinde 4 boş kovan bulunurken Dink’in cesedi savcı gelene kadar iki saat kaldırım üzerinde bekletildi.

 
Özgeçmiş

Haberler

Roboski'ye sorgulamaya gidiyoruz.

10.5.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Öldürülüşünün 16. Yılında Metin Göktepe'ye Ablası Meryem Göktepe Türkmen'den Mektup

10.4.2012

Devamı için Tıklayın >>>

19 Ocak 2012'de Hrant Dink'in Öldürülüşünün 5. Yılı Anması'nda Taksim'deyiz.

17.1.2012

Devamı için Tıklayın >>>