Bahriye Üçok


1919 - 6 Ekim 1990

Laikliğin savunucusu ilahiyatçı olarak tanınan Bahriye Üçok, 1919 yılında Trabzon’da doğdu. İlk ve ortaokulu Ordu’da bitiren Üçok, Kandilli Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ne girdi. Ortaçağ Türk İslam Tarihi Bölümü’nü bitiren Üçok, 11 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra 1953 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne asistan olarak girdi. 1957 yılında doktor, 1964’te doçent oldu.

1971 yılında Cevdet Sunay tarafından kontenjan senatörlüğüne seçildi. 5 yıl Senato Divan Üyeliği yaptı. 1977 yılında CHP’ye girdi. 12 Eylül sonrasında Halkçı Parti’nin kurucu üyesi olan Üçok, aynı yıl yapılan seçimde Ordu’dan milletvekili oldu. HP-SODEP birleşmesinde etkin rol oynadı. Üçok, 1988’de TRT’de türban konulu açıkoturumda Kuran’dan ayetlerle örnek vererek, İslamiyette örtünme zorunluluğu bulunmadığını açıkladı ve yoğun tehditler almaya başladı.

SHP Parti Meclisi’ne seçilen Üçok, SHP tarafından hazırlanmakta olan laiklik raporunun çalışmalarını yürütüyordu. Rapor, Parti Meclisi’ne ve Merkez Yürütme Kurulu’na sunulacak, ardından da kamuoyuna açıklanacaktı. Üçok, Parti Meclisi’nin son toplantısında da laiklik kadın ve irtica faaliyetleri üzerinde durmuş, bunların üzerine gidilmesi gerektiğini belirtmişti. Üçok, ANAP’ın Merkez Bankası ile ilgili yasa görüşülürken üniversitelerde türbanın serbest bırakılması yönünde TBMM’de madde eklenmesini de eleştirmişti. Üçok Fransızca, Arapça, Farsça biliyordu. Evli ve bir çocuk annesiydi.

SHP Parti Meclisi üyesi, eski senatör ve milletvekili Doç. Dr. Bahriye Üçok, 6 Ekim 1990 günü, kargoyla gönderilen bombalı paketin elinde patlaması sonucu öldü.

 
Özgeçmiş

Haberler

Roboski'ye sorgulamaya gidiyoruz.

10.5.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Öldürülüşünün 16. Yılında Metin Göktepe'ye Ablası Meryem Göktepe Türkmen'den Mektup

10.4.2012

Devamı için Tıklayın >>>

19 Ocak 2012'de Hrant Dink'in Öldürülüşünün 5. Yılı Anması'nda Taksim'deyiz.

17.1.2012

Devamı için Tıklayın >>>