Uğur Mumcu ve "Enkaz" Hakkında Basın Açıklaması

24.1.2013

   
 

Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993’te evinin önündeki arabasına yerleştirilen bombalı saldırı sonucu öldürüldü. Dönemin Başbakanı ve İçişleri Bakanı cinayeti çözmenin ve faillerin yakalanmasının “Devletin Namus Borcu” olduğunu söyledi. Aradan 20 yıl geçti. Uğur Mumcu’nun katilleri yakalanmadı ve cinayetin arkasındaki ilişkiler aydınlatılmadı. UMUT Davası’nda dava açılmayan sanıklar için zaman aşımı söz konusu değilken, öldürülmesinin 20. Yılında dava açılmayan sanıklar için zaman aşımı söz konusu. Davanın iki sanığı ise firari. Firari sanıklardan Oğuz Demir ve diğer sanık Selahattin Eş hakkında kırmızı bülten çıkarıldı ancak bugüne kadar her ikisi de yakalanamadı. Bütün bunların üzerine yargı erkinden cinayet ile ilgili yeni bir adım atıldı. 20 yıldır kovuşturması süren adli sürecin sonunda Mahkeme tarafından Uğur Mumcu’nun infilak eden arabasının enkazının “Mirasçılarına” iadesine ilişkin karar tesis edildi ve bir kez daha “Adaletin mülkün temeli” olduğu anlaşıldı.

Türkiye’de binlerce siyasi faili meçhul cinayet işlendi. Birçoğunun soruşturma ve kovuşturması yıllarca sürdü ve cinayetlerin temelindeki ilişkiler hiçbir şekilde aydınlatılmadı. Anayasa’nın dahi üzerinde olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi defalarca ihlal edildi ve edilmekte. Uğur Mumcu suikasti de Türkiye’nin adalet sisteminin kara bir lekesi olarak yerini aldı ve bu leke iade edilmek istenen araba enkazı ile tescillendi. Uğur Mumcu cinayeti gibi Türkiye’de işlenen binlerce faili meçhul cinayetin ve adaletsiz yargı süreçlerinin küçük bir kısmını oluşturan Toplumsal Bellek Platformu olarak biz “Mirasçılarına” iade edilen bu enkazı Türkiye hukuk sisteminin enkaz haline geldiğinin tescili olarak algılıyoruz.

Her şeyden önce “Mirasçılarına” verilmek istenen enkaz, yirmi yıl boyunca ortaya çıkmayan, çıkartılamayan kanıtların da bir anlamda iadesidir. Aslında araştırmacı incelemeci gazeteciliğin en önemli isimlerinden Uğur Mumcu’nun öldürüldüğü ilk gün arabasının çevresini süpürerek kanıtları yok eden zihniyetten başka bir şey de beklemiyorduk! Adalet verdiği bu kararla esasın üstünü yine bir sis perdesiyle kapattı. Yıllardır umutsuzca beklediğimiz adalet, kaf dağının ardından yine bizimle dalga geçti.

Şu bir gerçek ki, yitirdiğimiz canların isimlerini, yetkililere sorduğumuzda, kendi dönemlerinde bu tür cinayetlerin azlığıyla övünmelerini dinlemek zorunda kaldık. Sanki, cinayet saatinde, nerede olduklarını sormuşuz gibi... Oysa şu anda, bütün birimlerdeki yetkililerin çabalarının hangi aşamada olduğunu bilmek hakkımız. Kalbimizde, dünü aydınlatmayanlar, yarınları karartanlar arasında olmayı ilelebet sürdürecekler. Sivas Katliamı davasının zamanaşımına uğramasına bir çözüm üretmemeleri gibi... Dink davasında göz göre göre işlenen cinayetin bir sis perdesinde bırakılması gibi... Cevat Yurdakul’un, Zeki Tekiner’in katillerinin salıverilmeleri gibi...

Bizler çok şeyler yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Annelerimizin, babalarımızın, eşlerimizin kardeşlerimizin katillerinin beraat ettirildiğini, cezalarının özendirici şekilde azaltıldığını yaşadık. O katillere kanun kaçağı oldukları dönemlerde pasaportlar, evlilik cüzdanları, ehliyetler verildiğini gördük. Adalete hesap vermesi gerekenler, yalnız tetikçiler değil yaşadığımız sürecin sorumlularıdır.

Şu bir gerçek ki, Uğur Mumcu’nun Türkiye’ye bıraktığı asıl miras demokrasi, özgürlük ve adaletli bir ülke için mücadele ruhudur. Biz devraldığımız bu mirasa sonuna kadar sahip çıkacağız. Asıl önemli olan 20 yıldır bu cinayeti aydınlatmayan yargı erkinin gelecek kuşaklara bıraktığı lekeli mirasın temizlenmesidir.

Basın ve Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

  

 

 

 

Basın Açıklamaları

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın Açlık Grevlerine İlişkin Basın Açıklaması

15.5.2017

Devamı için Tıklayın >>>

Can Dündar ve Erdem Gül'ün Tutuklanmalarına İlişkin Basın Açıklaması

4.12.2015

Devamı için Tıklayın >>>

Berkin Elvan'ın Öldürülmesine İlişkin Basın Açıklaması

11.3.2014

Devamı için Tıklayın >>>

Ali İsmail ve Mehmet’in duruşmalarına çağrı

3.2.2014

Devamı için Tıklayın >>>

Gezi Olaylarına İlişkin Basın Açıklaması

15.6.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Reyhanlı Saldırısı Hakkında Basın Açıklaması

21.5.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Roboski Katliamının 71. Haftası Hakkında Basın Açıklaması

16.5.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Roboskili Aileler Tarafından Yapılan "71. Hafta Perşembe Değerlendirmeleri" Basın Açıklaması

16.5.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Uğur Mumcu ve "Enkaz" Hakkında Basın Açıklaması

24.1.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Açlık Grevlerine İlişkin Basın Açıklaması

24.10.2012

Devamı için Tıklayın >>>