Roboski Katliamının 71. Haftası Hakkında Basın Açıklaması

16.5.2013

   
 

Biz buraya sorgulamaya geldik.

Sorgulamak bilincimizin ve vicdanımızın, vatandaş olmamızın gereği. Kendi ülkesinin savaş uçakları ile öldürülen 34 kişiden her bir Türkiye vatandaşı sorumludur. Sorumlu olan sorgulanır. Etkin bir sorgulama olayı açığa çıkarır ve her parçanın o olaydaki rolünü ortaya koyar.

Uludere de sorgulandı sözde. Ne olay açıklığı kavuştu ne de bir takım dedikoduların ötesine geçildi. Yalnızca insanların nasıl parçalandığını ve kaçıştığını ve çaresizliğini ve şaşkınlığını görebildik. Bu trajedi zamanın sonsuz mezarlığında çürümeye bırakıldı.

Biz buraya sorgulamaya geldik. Önce kendimizi sorgulamaya geldik. Böylesine mutsuz, böylesine sefil bir hayatı değiştirmeyi, değiştirecek yönetimi ve yöneticileri seçmeyi nasıl başaramadık? Bizimkiler ve sizinkilerin ötesine hangi hak edilmemiş şımarıklığımızla geçemedik? Aşiret, memleket, din yakınlığı üzerinde ve ötesinde insanca yaşamak için dayanışma ve hoşgörüye nasıl ulaşamadık? Aşımıza ve işimize nasıl sahip çıkamadık, gözümüzü kapattık, kandırılmaya izin verdik? Sırtımızdan geçinen, kanımızı emen asalaklardan neden yüzyıllar hatta bin yıllardır kurtulamadık?

Biz buraya sorgulamaya geldik. Devletimiz ne yaptı? Koskoca Mercedes'lerde gezen, lojmanlarda kalan, yollukları Roboski'nin yollarında harcamayan devlet görevlileri ne yaptı şimdiye kadar? Vicdanlarını kara gözlükleri ile karartıp, bilincini iktidara teslim edenler, devlet kesesinden aldıkları ödeneklerle adaleti ve eşitliği tüm ülkede hakim kılmaya görevli olanlar nasıl oluyor da kasılarak gezebiliyorlar hala aramızda? Dün öldürülen aydınların davaları sürüncemede bırakılmış, unutturulmuş, zamanla aşındırılmıştı. Bugün sıra kürt kökenli vatandaşlarımıza gelmiş anlaşılan. Aş, iş, eğitim, sağlıktan uzak, dağ başlarında el sürülmemiş bir coğrafyada taşlardan, kayalardan daha değersiz yaşatılan sadece oy zamanı anılan insanların ne kendisi ne de gözyaşı sizden değersiz. Tıpkı bizim gibi onları da babasızlığın, zamansız yitirilmiş evlatlarının acısına prangaladın Türkiye Cumhuriyeti devleti.

Biz sorgulamaya geldik. İktidar karşısında sorgusuz hazırola geçenler, sorguda ben bilmiyordum diye kıvıran apoletliler, mertçe çıkıp “Ben emir verdim, sorumluluk benimdir!” diyemeyenler akademilerde bunu mu öğrendiniz? 34 kişinin katliamını örten iktidara minnetinizi arttı, al gülüm ver gülüm aşamasına mı geçtiniz? Daha dün Metris'te, Mamak'ta, Diyarbakır Cezaevi'nde çok kahraman gözüküyordunuz. Askeri Yargıtay'da katilleri beraat ettirip bir sağdan, bir soldan adam asanlar! Ne oldu da uçak kokpitlerine, karargah odalarına saklanıyorsunuz şimdi?

Biz buraya sorgulamaya geldik. Yaşamak için katırcılığa, porsuk avlamaya, çalmaya, dövüşmeye mahkum edilenler adına sorguluyoruz. Sendikasız, güvencesiz, yarınını bilemeyenler adına sorguluyoruz. Çocuğundan önce gömülenler, kanadı kırık kuşlar gibi büyüyenler, iyilik ederken kötülük bulanlar, adliyeden kovulanlar, cenazesini satmayanlar adına sorguluyoruz. Şimdi daha kalabalığız, ne yazık ki cenazelerimiz de daha kalabalık. Ölülerimiz ağzımızdan haykırıyor, soruyor: “Biz size ne yaptık?” Biz soruyoruz: “Siz bize ne yaptınız?”

Biz buraya sorgulamaya geldik. Biz buraya sarılmaya geldik. Birbirimize sarılıp adalet arayışımızda, insanca yaşam arayışımızda karşılıklı destek olmaya geldik. Kim incinirse incinsin hep sorgulayacağız, hep sarılacağız. Siz düşünün korkaklar, katiller, utanmazlar, madrabazlar: “Ne yapacağız?”

 

  

 

 

 

Basın Açıklamaları

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın Açlık Grevlerine İlişkin Basın Açıklaması

15.5.2017

Devamı için Tıklayın >>>

Can Dündar ve Erdem Gül'ün Tutuklanmalarına İlişkin Basın Açıklaması

4.12.2015

Devamı için Tıklayın >>>

Berkin Elvan'ın Öldürülmesine İlişkin Basın Açıklaması

11.3.2014

Devamı için Tıklayın >>>

Ali İsmail ve Mehmet’in duruşmalarına çağrı

3.2.2014

Devamı için Tıklayın >>>

Gezi Olaylarına İlişkin Basın Açıklaması

15.6.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Reyhanlı Saldırısı Hakkında Basın Açıklaması

21.5.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Roboski Katliamının 71. Haftası Hakkında Basın Açıklaması

16.5.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Roboskili Aileler Tarafından Yapılan "71. Hafta Perşembe Değerlendirmeleri" Basın Açıklaması

16.5.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Uğur Mumcu ve "Enkaz" Hakkında Basın Açıklaması

24.1.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Açlık Grevlerine İlişkin Basın Açıklaması

24.10.2012

Devamı için Tıklayın >>>