Roboskili Aileler Tarafından Yapılan "71. Hafta Perşembe Değerlendirmeleri" Basın Açıklaması

16.5.2013

   
 

Adaletin sağlanamadığı 71. haftamızda yani 505. günümüzde de burada çocuklarımızın mezarı başında, adalet arayışımızı devam ettirerek toplanmış bulunuyoruz. Geride bıraktığımız zaman dilimine baktığımızda, ne büyük acı ki adli ve idari olarak iğne ucu kadar yol alınamamış, ne adalet mercileri ne de hükümet kanadından hiçbir somut adım atılmamıştır.

71. hafta basın açıklamamıza başlamadan önce bu hafta çocuklarımızın, kardeşlerimizin mezarları başında yanımızda bulunan Toplumsal Bellek Platformu’na tüm Roboskili aileler adına teşekkür ediyor ve bir kez daha hoşgeldiniz diyoruz.

Yaşadığımız katliamın üzerinden 505 gün geçmiştir. İlk günden bugüne dek biz Roboskili aileler olarak sadece 34 evladımızı 34 kardeşimizi kaybetmedik bu yaşadığımız coğrafyada. 34 yakınımızın acısıyla beraber insan hakları ve insanlık onuru ayaklar altına alınmış, insanlarımız haksız ve hukuksuzca tehdit, baskı, gözaltı ve tutuklamalara maruz bırakılmış ve her geçen gün acımıza sadece acı eklenmiştir. Çocuklarımızın katillerinin ortaya çıkartılıp cezalandırılması yolunda verdiğimiz mücadele boyunca devletin bizlere karşı uyguladığı korkutucu politikalar ve engelleyici adımlar bizlere mücadelemizden geri adım attıramadığı gibi hak ve adalet arayışımızdan yıldırtmadı ve asla yıldıramayacağını da 500. gün karanfil yürüyüşümüzde sınıra yani kardeşlerimizin katledildiği yere giderek mücadelemizde kararlılığımızı devlete göstermiş olduk. Katliamın failleri açığa çıkartılıp cezalandırılana kadar ve en önemlisi katliamcı zihniyeti ortadan kaldırma amacını taşıyarak mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha tekrarlamak istiyoruz.

Ve yine bombalarla masum insanların hayatlarını kaybettiği Reyhanlı’daki saldırıda hayatını kaybeden insanlara Allah’tan rahmet ve ailelerine de başsağlığı dileyerek üzüntümüzü ifade ediyor, aynı zamanda hükümetin ve özellikle başbakanın Reyhanlı’da yaşanan saldırıyla ilgili sorumluların ortaya çıkartılması hususunda göstermiş olduğu tutum ve duyarlılığa karşın Roboski’de bombalarla sivil, masum ve savunmasız insanların katledilmesinde aynı tutum ve duyarlılığı neden göstermediğini buradan kendisine ve hükümete sormak istiyoruz. Suriye’de yaşanan aynı acı senin ülkende de yaşanmaktadır. Bütün bunları duymazlıktan ve görmezlikten gelmeniz suçlu olduğunuzun açık bir göstergesidir.

Son olarak akil insanlar toplantısında başbakan, Roboski katliamı ile ilgili yaptığı açıklamada en başta biz acılı aileleri, kamuoyunu ve toplumu kandırmaca ifadelerde bulunarak yanıltmaya çalışmıştır. Buradan sadece şunu sormak istiyoruz. Katliamın adli soruşturmasıyla ilgili tek bir askerin ifadesine dahi başvurulmadan ve Genelkurmay tarafından adli mercilere hiçbir belgenin paylaşımı ve gönderimi yapılmadan yargıdan nasıl bir karar ve sonuç çıkmasını bekliyorsunuz. İlk günden bugüne dek Roboski meselesinin medyada gündemde tutulmasını istemeyen siz ve hükümetiniz sadece bu katliamı zamana yayma ve üzerini örtmeye yönelik adımlar attınız. Siyasetiniz de vicdanlarınız gibi kurudu Roboski olayında.

 

  

 

 

 

Basın Açıklamaları

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın Açlık Grevlerine İlişkin Basın Açıklaması

15.5.2017

Devamı için Tıklayın >>>

Can Dündar ve Erdem Gül'ün Tutuklanmalarına İlişkin Basın Açıklaması

4.12.2015

Devamı için Tıklayın >>>

Berkin Elvan'ın Öldürülmesine İlişkin Basın Açıklaması

11.3.2014

Devamı için Tıklayın >>>

Ali İsmail ve Mehmet’in duruşmalarına çağrı

3.2.2014

Devamı için Tıklayın >>>

Gezi Olaylarına İlişkin Basın Açıklaması

15.6.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Reyhanlı Saldırısı Hakkında Basın Açıklaması

21.5.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Roboski Katliamının 71. Haftası Hakkında Basın Açıklaması

16.5.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Roboskili Aileler Tarafından Yapılan "71. Hafta Perşembe Değerlendirmeleri" Basın Açıklaması

16.5.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Uğur Mumcu ve "Enkaz" Hakkında Basın Açıklaması

24.1.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Açlık Grevlerine İlişkin Basın Açıklaması

24.10.2012

Devamı için Tıklayın >>>