Can Dündar ve Erdem Gül'ün Tutuklanmalarına İlişkin Basın Açıklaması

4.12.2015

   
 

“Gerçekler ortaya çıksın, kim incinirse incinsin”

Bizler, yakınlarını faili meçhul cinayetlerde kaybetmiş Toplumsal Bellek Platformu Aileleri; geniş ailemiz büyümesin, aileye yeni bireyler eklenmesin diye çabalarken tam da Tahir Elçi’nin katledildiği şu günlerde gerçeğin sadece gerçeğin peşinde koşan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün haksız nedenle tutuklanmasının üzüntüsünü yaşıyoruz. Can Dündar ve Erdem Gül’ün ilk olmadığını bilerek ve bu hukuksuzluk devam ederse son olmayacağını ön görerek…

Zinciri Sabahattin Ali’den başlatmış ve Hrant Dink son halkası olsun demiştik. Gücümüz yettiğince, yitirilen her bir değer eğer katledilmemiş olsaydı toplumun bugün hangi noktada olacağını anlatmaya, kısacık ömürlerine sığdırdıklarıyla nasıl işaret fişeklerimiz olduklarını göstermeye, yakınlarımıza sıkılmış silahların, atılmış bombaların, yakılmış alevlerin ailelerden çok toplumun kaybı olduğunu hissettirmeye çalıştık. Daha sık, daha yüksek sesle ve daha güçlü bir şekilde tekrarlamamız gerektirdiğini gösterdi bugün bize. Son halkamız Tahir Elçi olur muydu böyle olmasa?

“Gerçekler ortaya çıksın kim incinirse incinsin” diyerek yola çıktığımızda gerçeğin peşinde koşan insanlar yanımızdaydı. Muktedirin değil halkın, haklının yanında olan ve halkı aydınlatmaya çalışan insanlardı onlar. Bu insanlar sayesinde yalnız olmadığımızı hissetmiş, umutlanmıştık geleceğe dair. Öyle bizlere iyilik olsun falan da değil, biliyorlardı ki faili meçhuller failli malum hale getirilirse kazanan insanlık olacaktı. Toplum gerçekliğiyle yüzleşecek neler kaybettiğini görecek ve Tahir Elçi’lerin katledilmesinin önüne geçilebilecekti belki de. Bu mücadeleyi veren insanlardan sadece ikisiydi Can Dündar ve Erdem Gül. Yaşadığı gibi inanan değil, inandığı gibi yaşayan iki gazeteci.

Can Dündar ve şahsında gerçeğin peşinden koşanlar, devletin sorumlu birimlerinin; eksik, yetersiz kaldığı, hatta örtbas ettiği, “sır” deyip gizlediği, defalarca karanlıklara gömdüğü ve araştırmayı defalarca reddettiği konularda, bizlere daima ışık tutmuş, karanlıklardan çıkıp ışıklara bakma gayretimizde destek olmuşlardır.

13 yıllık iktidarları boyunca faili meçhulleri biz bitirdik diyerek, mecliste faili meçhullerle ilgili araştırma önergelerine dahi red oyu veren, cezaevlerini sırf kendilerine muhalefet ettikleri için kalemleri ve sözlerinden başka silahı olmayan aydınlarla dolduran iktidar partisinin eğer kaldıysa vicdanlı yetkilileri ve hukukçulara sesleniyor ve diyoruz ki;

Sözde aydın ve gazetecilerin iktidar seviciliği yaptığı şu günlerde biz Toplumsal Bellek Platformu aileleri olarak Can Dündar ve Erdem Gül şahsında gerçeğin peşinde koşan, halkının yanında olan tüm mağdur edilmişlerin yanında olacağımızı bildirir aydınlık bir Türkiye’nin yolunun hukukun üstün kılındığı bir sistemden geçtiğini bir kez daha hatırlatmayı sorumluluk sayarız.
 

 

  

 

 

 

Basın Açıklamaları

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın Açlık Grevlerine İlişkin Basın Açıklaması

15.5.2017

Devamı için Tıklayın >>>

Can Dündar ve Erdem Gül'ün Tutuklanmalarına İlişkin Basın Açıklaması

4.12.2015

Devamı için Tıklayın >>>

Berkin Elvan'ın Öldürülmesine İlişkin Basın Açıklaması

11.3.2014

Devamı için Tıklayın >>>

Ali İsmail ve Mehmet’in duruşmalarına çağrı

3.2.2014

Devamı için Tıklayın >>>

Gezi Olaylarına İlişkin Basın Açıklaması

15.6.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Reyhanlı Saldırısı Hakkında Basın Açıklaması

21.5.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Roboski Katliamının 71. Haftası Hakkında Basın Açıklaması

16.5.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Roboskili Aileler Tarafından Yapılan "71. Hafta Perşembe Değerlendirmeleri" Basın Açıklaması

16.5.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Uğur Mumcu ve "Enkaz" Hakkında Basın Açıklaması

24.1.2013

Devamı için Tıklayın >>>

Açlık Grevlerine İlişkin Basın Açıklaması

24.10.2012

Devamı için Tıklayın >>>